Raliul Dakar 2022: Drumul spre Jeddah

ETAPA 6 |Riyadh – Riyadh | Distanță totală: 620 km

Mai mulți concurenți au fost opriți la punctul de alimentare al traseului în etapa anterioară, din cauze de siguranță, iar dacă asta ar fi fost o întâmplare ieșită din comun, atunci ploile au făcut ca etapa 6 să fie și mai interesantă. Organizatorii au compus traseul astfel încât etapa a șasea a concurenților moto a fost parcursă cu o zi înainte, în etapa 5, de camioane și mașini. Terenul a fost atât de deteriorat, încât organizatorii au decis să pună punct etapei moto la km 101.

Toți concurenții moto au fost redirecționați către Riyadh, iar Mani a terminat această zi pe locul 44 în clasamentul General Moto, și pe locul 5 în categoria Original by Motul/Malle Moto, exact înaintea zilei de odihnă.

ETAPA 7 | Riyadh – Al Dawadimi | Distanță totală: 701 km

Ziua de odihnă i-a adus niște surprize plăcute lui Mani, colegii de la Autonet Import și Motul România i-au făcut o vizită în Riyadh, pentru a-l susține mai îndeaproape în cel mai solicitant rally raid din lume. Această zi însă nu a fost în totalitate o zi de odihnă pentru concurenții din categoria Original by Motul, deoarece a fost o zi în care s-a putut lucra mai mult la motociclete, pentru a preveni alte probleme tehnice pe viitor.

‘‘Ieri am avut timp să mă odihnesc, așa că azi am avut o zi mai bună, și temperaturile sunt mai favorabile aici, nu este atât de frig cum a fost în prima săptămână. Am greșit puțin traseul în 3 locuri, pierzând cam 3-4 minute, dar m-am simțit foarte bine așa că am început cu bine săptămâna. ’’ -  a spus Mani într-un interviu video pe pagina sa de social media.

După o probă specială de 401 km, Mani își menține locul 5 în clasamentul Original by Motul iar în clasamentul General Moto urcă pe locul 43.

ETAPA 8 | Al Dawadimi – Wadi Ad Dawasir | Distanță totală 830 km

Etapele anterioare și-au lăsat urmele pe palma stângă a riderului Autonet Motorcycle Team, astfel proba specială din etapa 8 a fost dusă la bun sfârșit cu mari dureri. Peisajul i-a fost cunoscut lui Mani, deoarece a parcurs deja traseul acesta, în direcția opusă, în 2021.

O etapă liniștită, care l-a urcat pe Mani încă 2 locuri în clasamentul General Moto, pe 41, iar în clasamentul din categoria Original by Motul, și-a păstrat locul 5.

ETAPA 9 | Wadi Ad Dawasir – Wadi Ad Dawasir | Distanță totală: 491 km

‘’O zi nouă, o încercare nouă’’- cu propoziția asta a început interviul dat de Mani, despre etapa 9. După doar 5 km, pompa de benzină a rezervorului posterior a cedat, așa că la km 20, Mani a fost nevoit să ceară o sticlă de la niște spectatori din Cehia, pentru transfera benzina dintr-un rezervor în celălalt. Pentru a economisii combustibil, Mani a fost forțat la un tempo mai încet până la punctul de alimentare (km 153), dar chiar și după. Aici s-a dovedit într-adevăr experiența riderului sătmărean, care a găsit metoda cea mai ingenioasă pentru a diminua întârzierile cauzate de această problemă tehnică, menținându-și pozițiile în ambele clasamente.

ETAPA 10 | Wadi Ad Dawasir – Bisha | Distanță totală: 759 km

Din nefericire, nici această etapă nu a fost fără probleme pentru riderul Autonet Motorcycle Team, care după etapa 9, deși a schimbat pompa și filtrul de combustibil din rezorvorul din spate, a avut o nouă defecțiune la sistemul de alimentare, iar din cauza asta a pierdut timp prețios pe parcursul probei speciale.

”În acest Dakar am avut foarte multe probleme tehnice. Cred că în cele 11 Dakar-uri de până acum, nu m-am oprit de atât de multe ori, cât m-am oprit anul acesta.” – a declarat dezamăgit pe pagina sa de Facebook Mani, care speră ca ultimele două zile să decurgă fără probleme.

În ciuda noilor provocări tehnice, Mani urcă o poziție în clasamentul General Moto (pe locul 40) și își menține locul 5 în clasamentul Original by Motul.

ETAPA 11 | Bisha – Bisha | Distanță totală: 501 km

Cu o probă specială de 345 km în față, Mani a avut un început un pic mai dificil din cauza prafului creat de cei 74 de concurenți din fața lui, dar a reușit să depășească o bună parte din ei, terminând etapa pe locul 42.

”O probă faină. Cred că ne-au arătat toate tipurile de dune. Am avut și o varietate de culori, dune albe, dune galbene, dune roși. Au fost dune foarte înalte, dune mijloci, chiar și dune mici dar foarte moi. Cred că aceea a fost cea mai grea secțiune de azi. ” – a spus Mani la sfârșitul zilei, adăugând că ultima probă specială din Dakar 2022 va fi de 165 km și nu crede că îi va provoca mari probleme.

Ultima etapă din ediția 2022 din Raliul Dakarului se desfășoară pe 14 ianuarie, iar Mani se află pe locul 40 în clasamentul General Moto (cu aproximativ 06’ înaintea riderului chinez Zaker Yakp), respectiv locul 5 în clasamentul Original by Motul (cu aproximativ 40’ în fața lui Matio Patrao (POR).

ETAPA 12 | Bisha – Jeddah | Distanță totală: 680 km

Ultima etapă a cuprins nu mai puțin de 164 km de probă specială, la sfârșitul căreia Mani a terminat pe locul 4 în categoria Original by Motul, respectiv pe locul 43 la General Moto. În ciuda problemelor tehnice întâlnite de riderul sătmărean pe parcursul acestei ediții, el a reușit să obțină un loc 5 spectaculos în clasamentul general categoriei Original by Motul, și un loc 40 în clasamentul General Moto.

Dorim să-l felicităm pe Mani pentru spiritul de luptător de care a dat dovadă pe tot parcursul competiției, precum și pentru încă un finish în Dakar! Titlul ”Dakar Legend” e pe deplin meritat și în acest an!